Üye Girişi
Genel Bilgiler
Günlük Hava Durumu
Tarih / Saat

Cumartesi

15

Aralik

2018

Anket
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok Kötü
Kötü
Fena Değil
İyi
Çok İyi
Domain / Hosting Sponsoru
Reklam
Reklam

Bu alana reklam verebilirsiniz.
(200px * 200px)

Site İstatistiği
Aktif Üyeler

0

Ziyaretçi 1
Toplam Üye Sayısı 29
Son Üyemiz

TA5XX

APRS (Automatic Position Reporting System - Otomatik Pozisyon Bildirme Sistemi)
haber

APRS (Automatic Position Reporting System - Otomatik Pozisyon Bildirme Sistemi)

APRS Sistemi Nedir?
APRS Sistemi, Bob Bruninga, WB4APR tarafından geliştirilmiştir. Amatör telsiz vasıtasıyla bulunulan yerin bildirilmesi ve o anda ne yapıldığının ikonlarla belirtilmesidir. Sistemdeki AKTİF istasyonlar, birbirlerine yazılı mesaj gönderebilirler. PASİF istasyonlar ise, sadece bulundukları mevkiyi bildirebilir, haberleşemez.
Hareketli istasyonlar GPS (GPS Global Position System) vasıtasıyla mevkilerini otomatik olarak sisteme girerken, sabit istasyonların, mevki bilgilerini hareket etmedikleri için sisteme bir kere girmeleri yeterlidir. Ve hatta, bazı özel istasyonlar, bulundukları mevkideki hava durumunu da aktarabilmektedirler. Bu bilgi aktarımı, sadece enlem boylam ve locator olabileceği gibi, uygun bilgisayar programları ile, haritalar üzerinde görsel de olabilmektedir. Yani bir şehir haritası üzerinde, o şehirdeki APRS sistemine dahil istasyonların yerlerini nokta olarak görebilir, koordinatlarını, hareketli ise yön ve hızlarını öğrenebilir ve hatta bunlara mesaj yollayabilirsiniz.

APRS Niçin gereklidir ?

1- Sistemi kullananları görsel olarak izleyebilirsiniz
2- Eğer Mobilde kullanılan APRS sistemi çift yönlü çalışabiliyorsa, yani mesaj alıp verebiliyorsa; Karşılıklı Mesajlaşabilir, Hatta e-mail atabilirsiniz.
3- Mobil araçlarında tek yönlü çalışanların hız, aracın sıcaklığı, aracın yönü, voltajı ve deniz seviyesinden yüksekliği gibi verilerini harita üzerinde görebilirsiniz.
4- Mobil araçlarında APRS olanların hareketlerini anlık olarak izleyebilirsiniz.
5- Yeni nesi El telsizlerinde bulunan APRS özelliği sayesinde acil durumlarda yön tayini yaptırılabilir.
6- Ülkemizde Deprem verilerini anlık olarak görebilirsiniz. UI-View32 gibi bir program veya APRS Özelliği olan Kenwood TM-D700, TM-D710, TM-D710G(bu versiyon cihaz üzerinde GPS bulunmaktadır.) Yaesu FTM-350, FTM400, FTM-100 (bu cihazlar üzerinde GPS bulunmaktadır. Ayrıca dijital DV özelliğide bulunmaktadır. El cihazlarında Yaesu VX-8(versiyonları), FT-1DR, FT-2DR ve Kenwood TH-D72 gibi bir cihaza sahipseniz internete ihtiyac duymadan Türkiyede 144.800Mhz VHF bandı üzerinden bölgenizde APRS sistemi aktif olarak çalışıyorsa cihazınız ile sisteme dahil olmanız ve ekranında mesaj alıp, göndermeniz ve sistemde online olarak gözükmenüz mümkün olacaktır.

APRS Ağını Oluşturan Birimler:

1- APRS Tracker genellikle hareketli unsurlar tarafından kullanılan birimdir. Temel olarak A- Telsiz B- Modem C- GPS üçlüsünden meydana gelir. Hareket halindeki unsurlar GPS cihazı sayesinde gökyüzündeki GPS uydularından en 3 tanesinden aldığı verilere göre kestirme yapar ve elde ettiği koordinat, hız, yükseklik verilerini modeme aktarır. Modem bu verileri işleyerek 1200Bps hızında ses olarak 144.800Mhz üzerinden havaya gönderir.
Basit trackerlar sadece gönderim yapar ve gelen verileri ekranı olmadığı için gösteremez. Ekranlı ve klavyeli modeller ( yukarıda söz ettiğimiz Kenwood ve Yaesu cihazlar ) sistemi takip etmek, mesajlaşmak, hava durumu, deprem bilgileri ve telemetri bilgileri izlemek mümkündür.

2- APRS DIGI, Dijital formatlı havadan gelen APRS sinyallerini tekrarlayan istasyonlara denir. Digiler genellikler repeaterler gibi yüksek noktalara konulur. Digilerin amacı kapsama alanını genişletmek ve uzaktaki sistemlere erişebilmektir. APRS sistem tek frekans üzerinde çalışır ve gelen data sinyali cihaz üzerinde geçici olarak dinleme sırasında kayıt edilir. Frekans boşalınca yeniden çalınarak tekrar edilir. Haberleşme sağlıklı olmaz veri kaybolursa yeniden tekrarlanır.

3- I-GATES, Havadan aldığı APRS sinyallerini internete akataran sistemdir. I-GATES + DIGI şeklinde çalışırsa internetten aldığı bilgileri tekrar havaya atar.
Türkçe manasında olduğu gibi internete açılan bir kapıdır. Ayarlara göre tek yönlü yada çift yönlü çalışır.

4- APRS SERVER
a) İnternet Severleri; İnternetteki tüm APRS datalarını birbirine aktaran sistemler.
b) Lokal Severler; Bunlar internetten bağımsız olarak Havadan aldığı APRS bilgilerini işleyerek harita üzerine bindirirler. Veya gelen mesajları ekranda gösteririler. Ayrıca istediğiniz istasyona internete gerek kalmadan mesaj atabilirsiniz.

APRS SİTEMİNİN ÇALIŞMA ŞEKLİ
- İstasyon, lokasyon bilgilerini de içeren mesaj veya dataları havaya verir.
- Havadan gelen APRS sinyallerini alan Digipeater sinyaller düzgün ve hatasız sa tekrarlayarak havaya verir.
- Bu sinyalleri duyan I-GATE istasyonu aldığı RF APRS sinyallerini internetteki APRS serverlarına verir.
- Internet Serverları aldığı bu bilgileri haritalar üzerine bindirir ve görsel hale getirir.
- Eğer internet yoksa Lokal oluşturulan bir PC ye kurulan UI-View32 gibi bir program yardımı ile her türlü mesajlaşma yapılabilir veya hareketli istasyonun takibi yapılabilir.

Not: Bu yazının hazırlanmasında TA1DX ve TA7OM çalışmalarından faydalanılmıştır.
Kaynaklar:
http://www.qsl.net/ta1dx/aprs/aprs.htm
http://www.ta7om.com


Yazar: KORHAN BÜKEN Tarih: 25/11/2015 12:29:01
TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member

Trac Adana © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.

Nsl Yazılım Tarafından Tasarlanmıştır.