Üye Girişi
Genel Bilgiler
Günlük Hava Durumu
Tarih / Saat

Cumartesi

15

Aralik

2018

Anket
Sitemizi nasıl buldunuz?
Çok Kötü
Kötü
Fena Değil
İyi
Çok İyi
Domain / Hosting Sponsoru
Reklam
Reklam

Bu alana reklam verebilirsiniz.
(200px * 200px)

Site İstatistiği
Aktif Üyeler

0

Ziyaretçi 1
Toplam Üye Sayısı 29
Son Üyemiz

TA5XX

TRAC ADANA TAMP TATBİKATI
haber

     AFAD Başkanlığı ile il müdürlüklerinin ortak çalışması ile gerçekleştirilen “NEAMWAVE17 Tsunami Masabaşı Tatbikatı” AFAD Adana il müdürlüğünde TAMP çözüm ortaklarının katılımı ile ilk etabı 01.11.2017 günü başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale planında yer alan 26 hizmet grubu temsilcileri ve personellerinin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta Adana iline bağlı Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde meydana gelen deprem ve tsunami afetleri üzerinde duruldu. İlçelerinde dahil edildiği tatbikat AFAD Başkanlık ile koordineli yürütüldü. Deprem sonrası meydana gelen tsunami felaketine müdahale eden ekiplerden gelen verilerin ve yerel yetkililerin talepleri analiz edilerek AY-DES yazılımı tatbikat modülü kullanılarak merkezi bilgi işleme sistemine girilmesi denendi. Yazılımında test edilmesi adına güzel bir çalışma yapılmış oldu. İlk etap da yerel bir tatbikat senaryosu uygulandığı için TRAC Adana şubesi afet haberleşme ekibi anlık olay enjeksiyonları yaparak, kendi yerel haberleşme altyapısı ağı üzerinden koordinasyon merkezi ve hizmet grupları haberleşmesi konusunda yoğun bir çalışma günü sergiledi.

İkinci etap çalışmasında da İstanbul merkezli bir afet senaryosu üzerinde çalışıldı saat 19:17 gibi alarm verilmesiyle başlatıldı ve gece yarısı 01:00 a kadar devam etti. Adana ili ikinci öncelikli destek ili durumunda olduğundan TRAC Adana Şubesi ve tüm destek gurupları çalışmalarını afet bölgesinden yardım talebi gelmesi üzerine hareket edecek şekilde oluşturdu. İkinci etap en çok Adana Kızılay Şubesi ve Adana Sağlık İl Müdürlüğü için hareketli bir tempoda geçti. Gelen 150 kişilik hasta sevk talebi için alt yapılarındaki hastanelerin kapasitelerini öğrenip, bu bilgiler ışığında yerleştirme planı hazırladılar ve merkezlerine ilettiler. Diğer katılımcılar olarak, bizlerde bu konu hakkında bilgilenmiş olduk.

Tatbikat çalışması 02.11.2017 günü akşam saat 18.00’ de tatbikat değerlendirme toplantısıyla sona erdi. Değerlendirme toplantısında Adana Vali Yardımcısı sayın Mustafa Aydın konu hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu, ileri de yaşanabilecek afetlere kurumların ve toplumun hazırlıklı olmasının can ve mal kaybı açısından büyük önem arz ettiğini “söyleyerek katılımcıları tebrik etti.

TRAC Adana Şubesi olarak biz de 4 kişilik acil afet haberleşme timiyle, 2 donanımlı araç, 20 el telsizi, 2 mobil telsiz, 1 HF telsiz, 1 UHF seyyar röle sistemi, 1 jeneratör, antenler ve muhtelif destek ekipmanlarıyla tatbikatta görev alarak, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Merkezinin koordinatörlüğünde, afet senaryosundaki üstlendiğimiz misyonunu başarıyla yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşadık.

 

Tatbikat ekibi

TA5GE Eyüp ÜNSAL Tatbikat koordinasyon sorumlusu

TA5FW Korhan BÜKEN Tatbikat teknik destek sorumlusu

TB5BYW Yiğit Arda ÜNSAL Ulaştırma sorumlusu

TB5DHC Hakan ÇÜRÜK iaşe ikmal sorumlusu


Haberin resimleri için galeriyi ziyaret ediniz


Yazar: Eyüp ÜNSAL Tarih: 03/11/2017 12:36:57
TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member

Trac Adana © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.

Nsl Yazılım Tarafından Tasarlanmıştır.