NASIL OLUNUR?

Adım adım sorularla başvuru;
 

 • Amatör Telsizcilik Sınavına kimler başvurabilir?

  12 yaşını doldurmuş, kanuni haklardan yasaklı olmayanlar ve temyiz kudretine sahip olanlar sınava başvurabilir. Ayrıca on iki yaşını doldurup on altı yaşından gün almamış adaylar, https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden temin edecekleri (başvuru formu için tıklayınız) başvuru formlarını doldurarak, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletme Müdürlüğü Beşyol, İnönü Cd. No:3 PK:34295 Küçükçekmece/İstanbul adresine şahsen, posta yolu ile veya e-posta üzerinden amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine yollayarak başvuru yapabilirler.

 • Amatör Telsizcilik Sınavı için hangi sınav türlerine başvuru yapabilirim?

  Müracaatçılar A/ B sınıfı veya C Sınıfı amatör telsizcilik belgesinden biri için sınav tercihi yapabilirler.

 • Amatör Telsizcilik Sınavına nereden başvuru yapabilirim?

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik Sınav başvuruları https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav ön başvuru kısmından e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda KEGM seçilerek yapılır.

  MEB tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik Sınav başvuruları da yine https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav ön başvuru kısmından e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda MEB seçilerek yapılır. Açılan sayfadaki bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra biometrik fotoğraf yüklenir (Öğrenciler Öğrenci belgelerini, engelliler engelli durumlarını gösteren belgelerini ve teknik sınavdan muaf olan adaylar öğrenim durumunu gösteren belgelerini taratıp yüklemeleri gerekir) ve başvuru tamamlanır.

 

 • Amatör Telsizcilik Sınavları ne sıklıkta yapılmaktadır?

  Amatör telsizcilik sınavları KEGM veya KEGM tarafından belirlenen eğitim kurumlarınca yapılmaktadır. KEGM tarafından düzenlenen sınavlar saptanacak yer ve zamanda yılda en az iki defa yapılır.

  Sınav yer ve zamanı sınav tarihinden en az otuz gün önce KEGM’nin web sayfasında yayınlanır. KEGM’nin web sayfasına https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Amatör telsizcilik sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilde bulunan elektronik sınav merkezlerinde sürekli olarak yapılmaktadır.

 • Amatör Telsizcilik Sınavına nerede girebilirim?

  Müracaatçılar, sınava girecekleri yer olarak başvuru formunda KEGM için belirlenen bölgeleri, MEB için online sınav merkezlerini tercih ederler. Sınav başvurunuzu yaparken size en uygun elektronik sınav merkezini seçebilirsiniz.

 • Amatör Telsizcilik Sınavı için son başvuru tarihi nedir?

  KEGM tarafından sınav başvuruları sınav tarihinden on iş günü gün öncesine kadar kabul edilir. KEGM’e başvuru formunun teslim edildiği ya da ulaştığı tarih başvuru tarihi olarak kabul edilir. Posta veya dernekler aracılığıyla yapılan müracaatlarda yaşanan gecikmeler kabul edilmez.

  MEB elektronik amatör telsiz sınav başvuruları 81 il için sürekli açıktır.

 • Amatör Telsizcilik Sınav başvurumun kabul edilip edilmediğini nasıl öğrenebilirim?

  Kıyı Emniyeti tarafından başvuruların değerlendirilmesi neticesinde sınava girme hakkı kazanan adayların başvuruları kabul edilir. Başvuruları kabul edilen adaylara SMS ile bildirim yapılır.

 • Amatör Telsizcilik Sınav başvurum kabul edildi ne yapacağım?

  Kıyı Emniyeti tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik sınavı için https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav harcı sorgula kısmından e-devlet şifresi ile giriş yaparak Vakıfbank internet bankacılığı veya Vakıfbank şubelerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.

  MEB’in düzenlediği Amatör Telsizcilik e-sınavı başvurunuz kabul edikten sonra sınav giriş ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ödeme işlemi odeme.meb.gov.tr adresinden kredi kartıyla veya Ziraat BankasıHalk Bankası ve Vakıfbank Şubelerinden veya internet bankacılığı ile yapılabilir.

 • Amatör Telsizcilik sınav ve belgelendirme ücretleri ne kadardır?

  KEGM’in yapmış olduğu Amatör Telsizcilik Sınavı için sınav ve belgelendirme ücretleri KEGM Yönetim Kurulunca belirlenmektedir. Güncel ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

  Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu Amatör Telsizcilik Sınav Ücretine buradan ulaşabilirsiniz. Kuruluşumuz ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği e-sınav amatör telsizcilik sınav ücreti MEB tarafından belirlenmekte olup indirim uygulanmamaktadır.

  Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu Amatör Telsizcilik sınav itirazları T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, MEB “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla kendi T.C. kimlik numaraları ile itiraz ücreti yatırarak, e-itiraz modülü üzerinden yapacaklardır.

 • Amatör Telsizcilik Sınav belgemi nerden alabilirim?

  Kıyı Emniyeti veya MEB’in düzenlediği Amatör telsizcilik sınavı için sınav giriş belgenizi https://www.kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan e-sınav belgesi sorgula kısmından e-devlet şifresi ile giriş yaparak çıktı alınabilir.

  MEB’in yapmış olduğu e-sınav için sınav giriş belgesinin renkli çıktı alınması zorunludur.